Świnki morskie rasy skinny powstały w wyniku mutacji genetycznej i zostały wyhodowane w laboratoriach. Ich historia zaczyna się w latach 70. XX wieku, kiedy naukowcy w Kanadzie, a dokładniej w Instytucie Armand Frappier w Quebecu, zauważyli spontaniczną mutację genetyczną prowadzącą do braku owłosienia.

Skinny jako efekt badań laboratoryjnych

Pierwotnie skinny były hodowane w celach badawczych, głównie do eksperymentów dermatologicznych i immunologicznych. Brak futra sprawiał, że były bardziej podatne na różne bodźce środowiskowe i choroby, co czyniło je interesującym modelem do testowania np. leków czy schorzeń skóry.

Przeniesienie do hodowli domowej

Z czasem hodowcy zaczęli dostrzegać ich potencjał jako zwierząt domowych. Ich unikalny wygląd i przyjazny charakter sprawiły, że od lat 90. zaczęły pojawiać się w hodowlach poza laboratoriami. Stały się popularne w Europie i Ameryce Północnej, a z biegiem czasu trafiły także do innych krajów.

Genetyka skinny

  • Brak owłosienia u skinny to efekt recesywnej mutacji genetycznej.
  • Jeśli skrzyżujemy dwie świnki skinny, potomstwo również będzie łyse.
  • Jeśli skrzyżujemy skinny ze świnką owłosioną, wszystkie młode będą normalnie owłosione, ale będą nosicielami genu skinny.
  • Dopiero skrzyżowanie dwóch nosicieli może dać potomstwo w postaci skinny.

Ciekawostka

Istnieje jeszcze inna rasa bezwłosa – Baldwin, ale w przeciwieństwie do Skinny, Baldwiny rodzą się z futrem i tracą je stopniowo po kilku tygodniach.

Dziś Skinny to jedna z bardziej znanych ras świnek morskich, chociaż wymagają specjalnej pielęgnacji ze względu na brak futra.